Skip directly to content

Гіперпролактинемія

Гіперпролактинемія - це стан організму, що характеризується підвищенням вмісту гормону пролактину в крові. Гіперпролактинемія зустрічається у вигляді фізіологічної (у період вагітності, у процесі лактації) і патологічної форм. Синдром гіперпролактинемії виникає внаслідок різних порушень, таких як соматогенні, ендокринні і нервово-психічні. Причини гіперпролактинемії можуть бути фізіологічного характеру, і патологічного фармакологічного. Для фізіологічних характерно вивільнення пролактину в процесі фізичних навантажень, стресових ситуацій, сну, статевого акту і прийому їжі, багатої білками. Серед фармакологічних причин розвитку гіперпролактинемії виділяють багато препаратів, які порушують процеси метаболізму, синтезу, поглинання або зв'язування дофаміну за допомогою рецепторів, які знижують його ефективність і викликають підвищену секрецію пролактину1. При гіперпролактинемії може спостерігатися галакторея, вираженість якої різна від одиничних крапель молозива до струминного відділення молока. Можливі гіперпластичні зміни в молочних залозах (збільшення молочних залоз). Для визначення підвищеного рівня гіперпролактинемії необхідно провести наступні заходи:  визначення рівня пролактину в крові; комп’ютерну томографію або ядерно-магнітний резонанс; огляд очного дна; функціональні проби з тіроліберіном, церукалом, парлоделом. Незалежно від генезу захворювання, методом вибору є терапія агоністами дофаміну. В більшості випадків, лікування агоністами дофаміну призначається на основі підвищення рівня пролактину крові незалежно від клінічної картини захворювання2.

Посилання: 
  1. Татарчук Т.Ф., Венцковская И.Б., Ефименко О.А. Гиперпролактинемия в практике врача-гинеколога.//Международный эндокринологический журнал. 2007, №1 (7). Доступно: http://www.mif-ua.com/archive/article/1944
  2. Дедов И. И., Мельниченко Г. А., Романцова Т. И. Гиперпролактинемия. Современные подходы и старые проблемы.//Вестник репродуктивного здоровья. 2009, № 2, с. 2-8.